Усунути спадкоємця від спадкування

Лишить наследства

Усунення спадкоємця від спадкування, відбувається шляхом визнання його в судовому порядку «недостойним».

Недостойний спадкоємець – родич, який після смерті спадкодавця і відкриття спадщини через рішення суду за наявності підстав позбавляється права на спадкування.

Недостойний спадкоємець позбавляється спадщини за умови встановлення судом фактів умисного ухилення від допомоги спадкодавцеві, який у зв’язку з безпорадним станом не в змозі був задовольнити свої потреби і вимагав сторонньої допомоги.

ЯКІ ФАКТИ Є ПІДСТАВОЮ ДЛЯ УСУНЕННЯ СПАДКОЄМЦЯ ВІД СПАДКУВАННЯ?

Щоб визнати спадкоємця «недостойним» потрібно в суді довести факт умисного ухилення спадкоємцем від надання допомоги спадкодавцеві, який перебуває у безпорадному стані (ч. 5 стаття 1224 ЦК України).

Зазначена норма стосується всіх спадкоємців, і навіть тих, що мають обов’язкову частку у спадщині (ст.1241 ЦК України).

ЯКІ ОБСТАВИНИ ПІДЛЯГАЮТЬ ДОВЕДЕННЮ?

Згідно законодавства і судової практики у справах про усунення спадкоємця від спадкування, необхідно довести всі згадані обставини в сукупності. Тобто, тільки при наявності всіх 3-х обставин разом:

 • перебування спадкодавця у безпорадному стані,
 • наявність у спадкодавця каліцтва, важкої хвороби або його похилий вік,
 • умисне ухилення від надання допомоги спадкодавцеві – можливо позбавити спадкоємця спадщини.

Рішення Верховного Суду України від 19.03.2008

У ЧОМУ ПОЛЯГАЄ «УХИЛЯННЯ ВІД НАДАННЯ ДОПОМОГИ»?

Ухилення від надання допомоги полягає у тому, що спадкоємець міг допомагати спадкодавцеві, спадкодавець його просив, але спадкоємець не надавав допомоги. У суді необхідно довести, що спадкодавець письмово, усно або іншим способом звертався до спадкоємця, а той в свою чергу ігнорував такі звернення.

Ухилення спадкоємця від допомоги спадкодавцеві, полягає в умисних діях або бездіяльності, спрямованих на ухилення від обов’язку забезпечити підтримку та допомогу спадкодавцеві. При цьому спадкоємець повинен усвідомлювати свій обов’язок і мати можливість її виконувати. Ухилення характеризується умисною формою вини.

ЯКИЙ СТАН СПАДКОДАВЦЯ МОЖНА ВВАЖАТИ «БЕЗПОРАДНИМ СТАНОМ»?

Сам по собі літній вік спадкодавця, каліцтво або важка хвороба не передбачають наявність такої умови позбавлення спадкоємця спадщини як «безпорадний стан».

Безпорадний стан – це стан особи при якому в зв’язку з літнім віком, тяжким захворюванням або каліцтвом особою не може фізично та матеріально самостійно забезпечити умови свого життя, у зв’язку з чим ця особа потребує стороннього догляду, допомоги та турботи. (П. 6 постанови від 30.05.08 р. №7).

Показати факт безпорадності можна простими питаннями: Чи міг спадкодавець самостійно забезпечити за собою догляд? Одягнутися? Приймати їжу? Виходити на прогулянку?

ЯК ДОВЕСТИ НАЯВНІСТЬ КАЛІЦТВА, ПОХИЛОГО ВІКУ, АБО ВАЖКОЇ ХВОРОБИ?

Наявність даних обставин довести найбільш просто.

Так, підтвердженням похилого віку – є дата народження. Наявність каліцтва – підтверджує відповідний документ. Наявність важкої хвороби – так само підтверджують медичні документи.

СУДОВА ПРАКТИКА:

[Download url = “https://legalservice.com.ua/wp-content/uploads/2018/02/Rs_1.pdf” title = “Рішення суду_1”]

[Download url = “https://legalservice.com.ua/wp-content/uploads/2018/02/Rs_2.pdf” title = “Рішення суду_2”]

[Download url = “https://legalservice.com.ua/wp-content/uploads/2018/02/Rs_3.pdf” title = “Рішення суду_3”]

0 0 голосів
Рейтинг статті

Юристи LegalService
вирішать Ваше питання якісно і швидко

  Підписка
  Підписаться на
  guest
  0 Коментарі
  Вбудовані Відгуки
  Переглянути всі коментарі