Найчастіше трапляється, що в силу роботи бюрократичного апарату, власник земельної ділянки щоб не втрачати час на отримання дозволів приймає рішення звести на ньому будь-яку споруду, наприклад будинок, не оформлюючи при цьому всіх необхідних документів. Такі споруди прийнято називати «самобудом».
Що таке самбуд?
Згідно ст.376 ЦК України, самовільна споруда або самовільне будівництво – будь-яке нерухоме майно (будь то гараж, дача, будинок або котедж), яке було побудовано або знаходиться в стадії будівництва:
- на ділянці землі без відповідного призначення;
- без спеціального дозволу;
- з порушенням норм будівництва.
Навіщо потрібно узаканювати самовільну забудову?
Самовільно побудувавши будинок, Ви звичайно можете в ньому жити, забезпечивши наявність всіх необхідних комунальних благ (світло, вода), в наш час – це не проблема. Разом з тим, щоб володіти такою нерухомістю на праві власності, а саме: продавати, дарувати, передати у спадок, необхідно перш за все узаконити самобуд.
Як узаконити самовільне будівництво?
Для тих, хто звів споруду без відома держ.апарату, на сьогодні існує два способи вирішити питання з самобудом:
- загальний – через ДАБІ (Держ.інспекція архітектурно-будівельного контролю)
- через суд.
Загальний порядок
Мета – отримати свідоцтво відповідності
- Подати заяву в міську раду. До заяви необхідно підкласти всю наявну документацію (документи на землю, акти виконаних робіт, техпаспорт.)
- Розгляд заяви здійснюється спеціально створеною комісією із залученням фахівців ДАБІ.
- Видача комісією свідоцтва відповідності
- Видача виконкомом документа про право власності
- Реєстрація права власності у нотаріуса.
Судовий порядок
Щоб визнати Ваші права на будівництво через суд, необхідно підготувати позов. Для цього рекомендуємо звернуться до практикуючого фахівця і зібрати необхідні документи:
- про право власності на землю, на якій знаходиться будівля;
- техпаспорт споруди (зараз можуть готувати приватні фахівці);
- договори, акти виконаних роботи, документи, що підтверджують оплату – ін. докази, що споруда здійснена за рахунок позивача;
- результати експертизи, про відповідність будівлі будівельним нормам.
Важливо! Перед направленням позову, можна звернуться до відповідної міської ради. Як правило, вони реагують пасивно і не поспішають робити якісь дії.
Термін розгляду аналогічних спорів становить до 6 місяців. Отримавши рішення суду, необхідно так само зареєструвати право власності.
Тільки після проведення однієї з процедур Ви зможете отримати право реалізувати самобуд.
Відповідальність за самовільне будівництво
Для любителів «зараз побудую – потім порішаю», інформуємо, що міф про те, що «порішати» буде дешевше, ніж отримати спочатку дозвіл – помилковий. Тим більше, ст.96 КуаАП встановлює штраф, який той же ДАБІ може накласти на нашого «будівельника» – від 850 гр. до 51 000 грн. в залежності від виду порушення будівельних норм, категорії і складності об’єкта будівництва. Дані постанови ДАБІ звичайно можна оскаржити. Ми провели аналіз судової практики з цього приводу:
- 754/5684/13-а,
- 754/9712/13-а,
- 750/12726/13-а,
- 369/5444/14-а.
Вибір способу вирішення питання про узаконення самовільної забудови залежить від багатьох факторів і пов’язаний з необхідністю контактувати з представниками влади. Ми привели аргументи на користь узаконення самовільної забудови, але остаточне рішення за Вами.
Перегляньте інші статті по даній темі: