Як будуть ОСББ купувати електроенергію у 2019 році?

расчет за электричество ОСМД

Чи зможуть ОСББ купувати електроенергію у 2019 році як побутові споживачі чи залишаться комерційними споживачами?

Нова модель ринкових відносин

Нова модель ринкових відносин у сфері електроенергії передбачає створення ринку електроенергії і відокремлення діяльності по розподілу від поставки електроенергії.

Відповідно, у Новому році всі споживачі повинні укласти два договори: 1) на розподіл і 2) на поставку електричної енергії. При цьому, відповідно до перехідних положень Закону України «Про ринок електричної енергії» (далі – Закон № 2019), споживачам до 01.01.2019 року необхідно обрати постачальника послуг та укласти з ним договір.

Якщо з комерційними споживачами (юридичними особами) все зрозуміло, то питання з покупкою електроенергії для ОСББ до останнього часу залишався дискусійним.

Постановка проблеми

Проблема полягала в тому, що відповідно до Закону України «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку» (далі – Закон № 2866), ОСББ є юридичною особою. При цьому, під час розроблення Закону № 2019 про таку форму господарювання як ОСББ просто забули, що призвело до того, що деякі Центри обслуговування клієнтів ДТЕК автоматично віднесли ОСББ до «непобутових споживачів» (вони же юридичні особи!?) та відповідно вимагали переукладення договорів на постачання та розподіл електричної енергії до 01.01.2019. Все би було нічого, але відповідно до Правил роздрібного ринку електричної енергії (постанова НКРЕКП від 14 березня 2018 року), постачання електричної енергії таким споживачам здійснюється відповідно до тарифів, встановлених для юридичних осіб на умовах повної попередньої оплати, встановлення жорсткої системи штрафних санкцій і т.і. (додаток 5 до Правил). Юридичні особи, які до 01.01.2019 року не уклали договір про постачання, автоматично передаються на обслуговування до постачальника «останньої надії» (ТОВ Укрінтеренерго) і повинні будуть сплачувати кожен кВт-год за спеціальним підвищеним тарифом – 486,06 грн/МВт-год (без ПДВ).

Такий стан справ був явним порушенням вимог Закону № 2866, у відповідності з яким ОСББ сплачує електричну енергію за тарифами, встановленими для населення.

Законодавче вирішення проблеми

Дану ситуацію вдалось врегулювати шляхом внесення змін до Закону № 2019, відповідно до яких, ОСББ визначено КОЛЕКТИВНИМ ПОБУТОВИМ СПОЖИВАЧЕМ.

Побутовий споживач – індивідуальний побутовий споживач (фізична особа, яка використовує електричну енергію для забезпечення власних побутових потреб, що не включають професійну та/або господарську діяльність) або колективний побутовий споживач (юридична особа, створена шляхом об’єднання фізичних осіб – побутових споживачів, яка розраховується за електричну енергію за показами загального розрахункового засобу обліку в обсязі електричної енергії, спожитої для забезпечення власних побутових потреб таких фізичних осіб, що не включають професійну та/або господарську діяльність).

Відповідно, послуги постачання електричної енергії для ОСББ повинні врегульовуватись нормами, що встановлені для населення.

Як будуть ОСББ купувати електроенергію у 2019 році?

Відповідно до статті 63 Закону № 2019, поставка електричної енергії побутовим споживачам здійснюється постачальником універсальних послуг (у Києві – ТОВ «Київські енергетичні послуги»).

Універсальна послуга – постачання електричної енергії побутовим та малим непобутовим споживачам, що гарантує їхні права бути забезпеченими електричною енергією визначеної якості на умовах, визначених відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії», на всій території України.

Постачальник універсальної послуги – визначений відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії» електропостачальник, який виконує зобов’язання щодо надання універсальної послуги.

Договір про надання послуг з таким постачальником є офертою, розміщеною на веб-сайті постачальника і яка розроблена відповідно до Типового договору (додаток 6 до Правил).

Приєднання до такого договору здійснюється будь-яким способом: шляхом оплати рахунка, фактичне споживання електричної енергії, підписання заяви-приєднання.

Центрами обслуговування клієнтів ДТЕК до цього договору розроблена та поширюється додаткова угода, що передбачає надання послуг відповідно до комерційної пропозиції «Побутова».

Відповідно до цих умов і повинна відпускатись електрична енергія для ОСББ.

Підводні камені

Слід відмітити, що НКРЕКП своєю постановою № 2010 від 21.12.2018 внесла зміни до Тарифів на електроенергію для населення (постанова № 220 від 26.02.2015), яким віднесла ОСББ (як колективного побутового споживача) до категорії, яка розраховуються за електроенергію шляхом створення юридичної особи, що на нашу думку, також не відповідає вимогам Закону № 2866 і у подальшому потребуватиме нормативно-правового врегулювання.

Юристи LegalService
вирішать Ваше питання якісно і швидко

Отправить ответ

avatar
  Підписка  
Підписаться на