Робота з боржниками ОСББ

Работа с должниками ОСМД

Робота з боржниками ОСББ

Робота з боржниками ОСББ - один з основних напрямків в роботі ОСББ. З цією проблемою рано чи пізно стикаються практично всі ОСББ.

Ризиком в даному напрямку є необхідність дотримання балансу між правами правління ОСББ по стягненню заборгованості та обов'язками боржника зі сплати внесків. Щоб не налаштувати власників проти себе, робота з боржниками ОСББ повинна бути максимально прозорою і водночас ефективною.

Для цього, давайте розберемо основні її складові.

 1. Регламентація процедур в корпоративних документах

Дії правління, бухгалтера, юриста по роботі з боржниками ОСББ повинні бути регламентовані внутрішніми документами. Наприклад, Порядок роботи з боржниками, затверджений рішенням загальних зборів. Регламентація процедур і суворе дотримання порядку забезпечить чистоту і юридичний захист прийнятих рішень.

 1. Підготовка до роботи з боржниками ОСББ

Роботу з боржниками ОСББ необхідно починати з встановлення даних конкретного боржника. Необхідно з'ясувати хто власник квартири або нежитлового приміщення і по можливості зібрати дані цієї особи.

Далі необхідно розрахувати період і суму заборгованості. Зазвичай цим питанням займається бухгалтерія.

З'ясувавши дані боржника, період і розмір заборгованості можна переходити до досудового врегулювання.

 1. Досудове врегулювання

На даному етапі слід організувати зустріч з боржником, під час якої обговорити причини заборгованості та способи її погашення.

Вибір способу погашення залежить від позиції боржника.

 • Борг визнає, хоче погашати заборгованість.

В такому випадку можна укласти договір реструктуризації заборгованості, який зафіксує суму боргу.

Можна так само запропонувати виконання роботи в ОСББ в рахунок погашення боргу (наприклад прибирання під'їздів). Відповідні постанови Кабінету Міністрів України № 711 набрало законної чинності 12 вересня 2018 року.

 • Борг не визнає, погашати заборгованість відмовляється

В такому випадку необхідно підготувати претензію, в якій вказати суму заборгованості з розрахунком штрафних санкцій. Так само необхідно підкреслити, що в разі судового стягнення, в суму заборгованості будуть включені судовий збір та оплата послуг адвоката.

Претензію необхідно вручити боржнику під розпис або направити цінним листом з описом вкладення.

Якщо в установлений в претензії термін боржник заборгованість не погасив, за стягненням боргу необхідно звертатися до суду.

 1. Судове врегулювання

Спори про стягнення заборгованості розглядаються судами загальної юрисдикції за місцем реєстрації боржника - фізичної особи, або господарським судом за місцезнаходженням юридичної особи - якщо боржник компанія.

Важливо! Вимоги до фізичних осіб підприємцям направляються в суд загальної юрисдикції за місцем реєстрації ведення господарської діяльності.

Відповідно до положень Цивільного кодексу України, до суми боргу можуть бути нараховані штрафні санкції - 3% річних та індекс інфляції за прострочений період.

Слід відзначить, що обов'язок утримувати майна закріплена не тільки положеннями спеціального законодавства - Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку», а й передбачена ст. 322 Цивільного кодексу України.

 1. Примусове виконання

Якщо боржник самостійно не виконав рішення суду, воно передається у виконавчу службу для примусового стягнення заборгованості. В такому випадку, стягнення звертається на майно (рухоме і нерухоме) і грошові кошти боржника.

Крім того, виконавцем може бути прийнято рішення про направлення подання до суду про встановлення обмеження на виїзд за межі України боржника, обмеження в праві керувати транспортним засобом і т.д.

Послуги Legal Service по роботі з боржниками ОСББ може включати допомогу по встановленню даних боржника, місця його реєстрації, складання та направлення претензії, захист інтересів ОСББ в суді.

0 0 голосів
Рейтинг статті

Юристи LegalService
вирішать Ваше питання якісно і швидко

  Підписка
  Підписаться на
  guest
  0 Коментарі
  Вбудовані Відгуки
  Переглянути всі коментарі