Позбавити батькіських прав

Лишение родительских прав

Діти потребують турботи, любові і розуміння. Тому дуже важливо створити для них атмосферу нормальної здорової сім'ї.

Однак, не всі батьки відчувають почуття батьківської любові до дитини, відсутність яких може проявлятись у відмові спілкування з дитиною, усунення від її виховання.

Тоді постає питання про доцільність подальшої участі такого батька у житті дитини. При цьому, багато хто помилково вважає, що позбавлення батьківських прав означає припинення юридичного зв'язку з дитиною.

ЩО ОЗНАЧАЄ ПОЗБАВИТИ БАТЬКІВСЬКИХ ПРАВ?

В результаті позбавлення, батько втрачає в першу чергу своє право на виховання дитини (приходити до школи, цікавитися життям) дитини.

Разом з тим, батько, позбавлений батьківських прав продовжує вважатися батьком дитини. Крім того, він може просити суд встановити можливість побачень з дитиною, або відновити його права.

НА ЯКИХ ПІДСТАВАХ МОЖУТЬ ПОЗБАВИТИ БАТЬКІВСЬКИХ ПРАВ?

В законі визначено такі підстави:

  • безпідставне залишення дитини в пологовому будинку, медичній установі;
  • ухилення від духовного, морального виховання дитини;
  • жорстоке ставлення, експлуатація, примус до бродяжництва;
  • алкоголізм, наркоманія;
  • вчинення кримінального діяння.

Розглянемо детальніше, вищевикладені підстави.

Одним з поширених міфів є такий, що батьківських прав можна позбавити тільки алкоголіка (наркомана), який протягом тривалого строку не платив аліменти. Така позиція суспільства призвела до того, що тих батьків, які не займалися вихованням дітей ніхто не позбавляє батьківських прав.

Позбавлення батьківських прав необхідно щоб захистити дитину, і потрібно дуже добре обгрунтувати, що таке позбавлення принесе дитині. Які права та інтереси будуть захищені? Крім того, розлучення подружжя та їх взаємини не можна вважати приводом для позбавлення.

ЯК ПОЗБАВИТИ БАТЬКІВСЬКИХ ПРАВ БАТЬКА ДИТИНИ?

Для того, щоб позбавити батьківських прав, необхідно подати документи до суду. Позбавлення батьків прав іншим способом (відмова від своїх прав, направлення заяви до органів опіки) в правовому полі не передбачено. Суд, приймаючи рішення про позбавлення, вивчає умови утримання дитини, її інтереси, взаємини з батьками і особисті якості батька (наявність шкідливих звичок та ін.).

При цьому питання збору доказів наявності факту невиконання батьківських обов'язків є складним і забирає багато часу.

Також для позбавлення батьківських прав залучається служба у справах дітей. Служба проводить засідання і готує документ (висновок) про можливість позбавлення батька прав, який надалі враховується судом.

ЯКІ МОЖУТЬ БУТИ «СЮРПРИЗИ» В ПРОЦЕСІ ПОЗБАВЛЕННЯ?

В останні роки суди відмовляють у позбавленні і виносять попередження, зобов'язавши відповідача більш свідомо ставиться до своїх обов'язків по вихованню дитини.

У такому випадку для позбавлення доведеться звертатися повторно через деякий час (зазвичай після шести місяців).

Особи, позбавлених батьківських прав повинні сплачувати аліменти.

Розмір цих виплат встановлюється за домовленістю або судом у частці від розміру зарплати (1/3, 1/4, якщо є офіційне місце роботи) або в твердій сумі.

Корисні матеріали:

Скачать: Заява про позбавлення батькіських прав
Скачано: 71, размер: 28.8 KB, дата: 30.Кві.2018

Перегляньте інші статті на цю тему:

Як скласти позовну заяву на розірвання шлюбу?

Як стягнути аліменти?

Юристи LegalService
вирішать Ваше питання якісно і швидко