Як узаконити самовільне будівництво щоб не потрапити під «різак»?

Найчастіше трапляється, що в силу роботи бюрократичного апарату, власник земельної ділянки щоб не втрачати час на отримання дозволів приймає рішення звести на ньому будь-яку споруду, наприклад будинок, не оформлюючи при цьому всіх необхідних документів. Такі споруди прийнято називати «самобудом».

Що таке самбуд?

Згідно ст.376 ЦК України, самовільна споруда або самовільне будівництво – будь-яке нерухоме майно (будь то гараж, дача, будинок або котедж), яке було побудовано або знаходиться в стадії будівництва:

 1. на ділянці землі без відповідного призначення;
 2. без спеціального дозволу;
 3. з порушенням норм будівництва.

Навіщо потрібно узаканювати самовільну забудову?

Самовільно побудувавши будинок, Ви звичайно можете в ньому жити, забезпечивши наявність всіх необхідних комунальних благ (світло, вода), в наш час – це не проблема. Разом з тим, щоб володіти такою нерухомістю на праві власності, а саме: продавати, дарувати, передати у спадок, необхідно перш за все узаконити самобуд.

Як узаконити самовільне будівництво?

Для тих, хто звів споруду без відома держ.апарату, на сьогодні існує два способи вирішити питання з самобудом:

 • загальний – через ДАБІ (Держ.інспекція архітектурно-будівельного контролю)
 • через суд.

Загальний порядок

Мета – отримати свідоцтво відповідності

 1. Подати заяву в міську раду. До заяви необхідно підкласти всю наявну документацію (документи на землю, акти виконаних робіт, техпаспорт.)
 2. Розгляд заяви здійснюється спеціально створеною комісією із залученням фахівців ДАБІ.
 3. Видача комісією свідоцтва відповідності
 4. Видача виконкомом документа про право власності
 5. Реєстрація права власності у нотаріуса.

Судовий порядок

Щоб визнати Ваші права на будівництво через суд, необхідно підготувати позов. Для цього рекомендуємо звернуться до практикуючого фахівця і зібрати необхідні документи:

 • про право власності на землю, на якій знаходиться будівля;
 • техпаспорт споруди (зараз можуть готувати приватні фахівці);
 • договори, акти виконаних роботи, документи, що підтверджують оплату – ін. докази, що споруда здійснена за рахунок позивача;
 • результати експертизи, про відповідність будівлі будівельним нормам.

Важливо! Перед направленням позову, можна звернуться до відповідної міської ради. Як правило, вони реагують пасивно і не поспішають робити якісь дії.

Термін розгляду аналогічних спорів становить до 6 місяців. Отримавши рішення суду, необхідно так само зареєструвати право власності.

Тільки після проведення однієї з процедур Ви зможете отримати право реалізувати самобуд.

Відповідальність за самовільне будівництво

Для любителів «зараз побудую – потім порішаю», інформуємо, що міф про те, що «порішати» буде дешевше, ніж отримати спочатку дозвіл – помилковий. Тим більше, ст.96 КуаАП встановлює штраф, який той же ДАБІ може накласти на нашого «будівельника» – від 850 гр. до 51 000 грн. в залежності від виду порушення будівельних норм, категорії і складності об’єкта будівництва. Дані постанови ДАБІ звичайно можна оскаржити. Ми провели аналіз судової практики з цього приводу:

 • 754/5684/13-а,
 • 754/9712/13-а,
 • 750/12726/13-а,
 • 369/5444/14-а.

Вибір способу вирішення питання про узаконення самовільної забудови залежить від багатьох факторів і пов’язаний з необхідністю контактувати з представниками влади. Ми привели аргументи на користь узаконення самовільної забудови, але остаточне рішення за Вами.

Перегляньте інші статті по даній темі:

отримати земельну ділянку

змінити призначення землі

0 0 голосів
Рейтинг статті

Юристи LegalService
вирішать Ваше питання якісно і швидко

Підписка
Підписаться на
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі