Біллінг у сфері телекомунікацій

биллинг

Мобільні оператори та Internet провайдери, надаючи послуги у сфері телекомунікацій вирішують велику кількість завдань: ведуть облік трафіку, рахують кількість дзвінків, оперативно реагують на бажання клієнта збільшити / зменшити обсяг отримуваних послуг, нараховувають плату за надані послуги і т.п. Успішно вирішувати і автоматизувати виконання цих завдань бізнесу допомагає використання біллінгу.

Біллінг (біллінгова система) або автоматизована система розрахунку за послуги – це сукупність програмних засобів, які дозволяють тарифікувати, розраховувати платежі абонентам за надані послуги.

Обираючи біллінгову систему для ведення бізнесу, необхідно врахувати, що у відповідності до законів України, біллінгова система перш за все повинна бути сертифікована.

ЮРИДИЧНІ АСПЕКТИ ВИКОРИСТАННЯ БІЛЛІНГОВОЇ СИСТЕМИ

На сьогодні відчувається недолік правового регулювання використання біллінгових систем, що може бути основою для пред’явлення претензій контролюючими органами (НКРЗІ, Держспецзв’язку). Наприклад, Правила надання телекомунікаційних послуг (постанова КМУ № 295) зобов’язують провайдерів використовувати сертифіковані системи розрахунку за послуги. Разом з тим, в Правилах здійснення діяльності з надання послуг Інтернет (Рішення НКРЗІ № 803), такий обов’язок / право не описані.

Вимоги до біллінгових систем встановлені в ДСТУ 61-034: 2013 «Автоматизовані системи розрахунків за телекомунікаційні послуги»(наказ Держспецзв’язку від 28.03.2013 № 159).

Сертифікація біллінгових систем відповідно до ст.25 Закону України «Про технічні регламенти та оцінки відповідності» здійснюється їх виробниками.

Важливо! Відповідно до ст.24 Закону України «Про телекомунікації» сертифікація проводиться акредитованими органами, включеними до переліку, затвердженого НКРЗІ.

Крім того, згаданий вище Закон надає право операторам і провайдерам звернуться до Держспецзв’язку із заявою про використання загального засобу телекомунікації (напр.біллінг ubilling.net.ua, який поширюється за ліцензією GNU GPL v.2, з відкритим кодом). Така заявка розглядається протягом 60 днів і у разі позитивного результату, такий засіб включається до переліку тех.засобів загального використання (сайт НКРЗІ), сертифікація в такому випадку не потрібна.

НАСЛІДКИ ВИКОРИСТАННЯ НЕСЕРТИФІКОВАНОЇ БІЛЛІНГОВОЇ СИСТЕМИ

Держконтроль за дотриманням законодавства у сфері телекомунікацій шляхом планових та позапланових перевірок здійснює НКРЗІ. За результатами перевірки складається Акт.

Практика використання біллінгових систем без відповідної сертифікації або тих, що пройшли сертифікацію з порушенням встановленого порядку (наприклад, установу не було включено до переліку, затвердженого НКРЗІ) є порушенням Ліцензійних умов надання телекомунікаційних послуг (див. Рішення Окружного адміністративного суду м.Києва 826/8830/14) .

Разом з тим, необхідність отримання ліцензії встановлена для операторів мобільного зв’язку, а наприклад, для Internet провайдерів такий обов’язок відсутній (ч.7 ст. 42 Закону).

У такій ситуації оператори мобільного зв’язку будуть нести відповідальність за порушення Ліцензійних умов, а питання про відповідальність провайдерів – залишається відкритим.

Для того, щоб уникнути можливих негативних наслідків при використанні біллінгової системи, юристи компанії Legal Service підготували ряд практичних рекомендацій.

РЕКОМЕНДАЦІЇ ЩОДО ВИКОРИСТАННЯ БІЛЛІНГОВОЇ СИСТЕМИ

  1. Перевірте наявність сертифіката на використовувану біллінгову систему.
  2. Перевірте наявність органу, що видав сертифікат у переліку НКРЗІ (наказ Держспецзв’язку від 10.12.2004 № 19, зі змінами).
  3. Перевірте наявність біллінгової системи в Переліку технічних засобів, дозволених до використання в мережах загального користування.
  4. Зверніться із заявкою в Держспецзв’язку.
  5. Отримайте рішення Держспецзв’язку.

Результат – Ви захищені від претензій з боку контролюючих органів.

0 0 голосів
Рейтинг статті

Юристи LegalService
вирішать Ваше питання якісно і швидко

Підписка
Підписаться на
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі